Baza wiedzy
Jak wpływa na nas hałas w pracy? Czy w środowisku pełnym różnorodnych dźwięków można pracować efektywnie ? Jak poprawić komfort pracy i komfort użytkowania wnętrz ?
Dźwięk, podobnie jak obraz, jest jednym z elementów życia codziennego, których doświadczamy w przestrzeniach publicznych. Na ruchliwej ulicy, w biurze czy w sklepie, stale poddawani jesteśmy bodźcom, które docierają do nas z wszystkich stron i niestety, coraz częściej, spotykamy się z nadmiernym natężeniem dźwięku.
Hałas to podstawowy problem, z którym borykają się osoby pracujące w biurach, zwłaszcza w przestrzeniach typu open space.
Pracownicy rozmawiają przez telefon, wymieniają się spostrzeżeniami, spotykają się z klientami w jednej, otwartej przestrzeni. Poza uciążliwymi dźwiękami głośno działającego sprzętu biurowego czy odgłosami ruchliwej ulicy za oknem, hałasem może być także szum klimatyzatora, brzęczenie lampy jarzeniowej czy w końcu koleżanka w pracy opowiadająca o atrakcjach ostatniego weekendu. Hałasem jest zatem każdy niepożądany dźwięk, który przeszkadza nam w pracy lub wypoczynku.
Zła akustyka wnętrza jest wymieniana jako jedna z trzech głównych uciążliwości w pracy na całym świecie (mniejszy, ale także istotny wpływ na samopoczucie pracowników ma źle dobrana temperatura i niewłaściwe oświetlenie). Konsekwencją nadmiernego hałasu jest szybko postępujące zmęczenie, rozdrażnienie i problemy z koncentracją, co w prosty sposób przekłada się na efektywność pracy.
Wiemy, że na sposób rozchodzenia się fal dźwiękowych i akustykę w pomieszczeniach, ogromny wpływ ma wielkość pomieszczeń, ich układ, a także materiały użyte do wykończenia ścian, sufitów i podłóg. Dzieje się tak dlatego, że niektóre materiały silnie odbijają i wzmacniają dźwięki. Najbardziej komfortowe wnętrze to takie, w którym efekt „echa”, czyli pogłos, jest prawie niezauważalny.
Jeżeli pomieszczenia mają właściwą izolacyjność zewnętrzną, to kolejnym etapem jest aranżacja akustyczna.
Odpowiednio rozmieszczone produkty o właściwościach absorpcji dźwięku – panele sufitowe i ścienne, panele biurkowe czy wolnostojące ścianki, oraz lepsza separacja stanowisk poszczególnych pracowników czy tworzenie odpowiednio izolowanych stref przeznaczonych do różnych czynności, może znacząco poprawić wydajność pracowników, ich wyniki i podnieść zadowolenie z pracy.
Mobilne ścianki wydzielają przestrzeń, która daje poczucie intymności, dają też możliwość zorganizowania w nich zarówno formalnych jak i nieformalnych spotkań. Alternatywą są mobilne akustyczne box’y przeznaczone zarówno do pracy w skupieniu, jak i pracy zespołowej. Miękkie tapicerowane przegrody pomiędzy pracownikami siedzącymi naprzeciw siebie pochłaniają dźwięk oraz stwarzają możliwość personalizacji miejsca pracy. Do dużych powierzchni typu open space dobrze sprawdzą się rozwiązania typu budki telefoniczne, a tapicerowane, zwieszane panele sufitowe poprawiają akustykę wybranych stref na dużej powierzchni. Jeżeli takie rozwiązania są niemożliwe z powodów technicznych, można zastosować wolnostojące kolumny pochłaniające dźwięk.
Wszystkie te rozwiązania mogą znacznie poprawić wydajność pracowników, ich wyniki i podnieść zadowolenie z pracy, a to przekłada się na istotne oszczędności, a nawet większe zyski dla pracodawców.
Dlatego hałasu nie należy lekceważyć, tym bardziej, że jego opanowanie nie jest wcale takie trudne.

Mechanizm synchro - co to takiego?
Zamknięte powierzchnie biurowe, które zapamiętaliśmy z początku lat dziewięćdziesiątych przekształciły się w otwarte przestrzenie, gdzie dotychczas spersonalizowane i pracujące w osobnych pomieszczeniach działy zostały połączone, w głównej mierze za sprawą struktury open space.
Rozwiązania takie pozwoliły na wydajniejszą i szybsza komunikację pomiędzy poszczególnymi zespołami, jak również zintensyfikowały obieg informacji, zamieniając statyczną pracę przy biurku,
w elastyczną, dostosowaną do aktualnie panujących warunków.
Fotele obrotowe do pracy biurowej również przeszły istotną ewolucję na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, podążając za aktualnymi trendami i wymogami współczesnego biura.
Zapewne spora część z nas pamięta czasy, kiedy przy biurkach pracowano na krzesłach stacjonarnych, które w żaden sposób nie wspomagały nas w utrzymaniu prawidłowej i ergonomicznej postawy. Wielogodzinna praca przy nienaturalnie ułożonej sylwetce w krótkim czasie skutkowała powstawaniem wielu wad postawy, których skutki odczuwamy lub zaczniemy odczuwać w niedalekiej przyszłości.
Producenci foteli i krzeseł obserwując zmiany jakie następowały, jak również wsłuchując się w głos użytkowników, sukcesywnie wdrażali kolejne rozwiązania, pozwalające sprostać potrzebom zachowania ergonomii pracy na jak najwyższym poziomie.
Jedną z takich fundamentalnych zmian było wdrożenie do produkcji tzw. mechanizmów synchronicznych, pozwalających w znaczy sposób uelastycznić fotel, czyniąc go wygodniejszym
i jednocześnie dostosowując do sylwetki osoby na nim pracującej.
Czym jest mechanizm synchroniczny?
Najprościej rzecz ujmując, jest to zintegrowany system przekładni, sprężyn i zapadek zamocowanych pod siedziskiem, pozwalający dostosować niemal każdy element fotela do potrzeb osoby siedzącej.
Do jego głównych funkcji możemy zaliczyć:
- możliwość swobodnego kołysania się, gdzie oparcie w sposób synchroniczny odchyla się wraz z siedziskiem,
- możliwość blokady siedziska i oparcia w kilku pozycjach. Funkcja ta pozwala na przyjęcie odpowiedniej pozycji przy biurku,
- regulację siły oporu oparcia i siedziska, która pozwala na dostosowanie jego oddziaływania do wagi i gabarytów użytkownika, zapewniając lepszy komfort siedzenia oraz możliwość tzw. pracy dynamicznej,
- regulację głębokości samego siedziska a także kąta jego nachylenia,
- zabezpieczenie przed uderzeniem oparcia w plecy użytkownika. Po zwolnieniu blokady oparcie nie uderza gwałtowanie w plecy użytkownika.
Wymienione wyżej funkcje regulowane są za pomocą łatwo dostępnych dźwigni lub przycisków.
Decydując się na zakup ergonomicznego fotela wyposażonego w nowoczesny mechanizm synchroniczny, z pewnością szybko docenimy jego zalety podczas codziennej, wielogodzinnej pracy,
a korzyści z tego płynące będą miały niebagatelny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.


Ta strona korzysta z plików cookies
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadasz się na ich użycie. W Polityce Prywatności przeczytasz czym są ciasteczka oraz jak je wyłączyć.