Dźwięk w biurze pod kontrolą - jak rozmieścić panele akustyczne?

Hałas w biurze nie sprzyja komfortowej pracy. Wyjściem w tej sytuacji są panele akustyczne. W tekście podpowiadamy jak rozmieścić panele akustyczne w biurze!

Dźwięk w biurze pod kontrolą - jak rozmieścić panele akustyczne?

Zanieczyszczenie dźwiękiem to problem, z którym mierzy się wiele firm. Szum działających sprzętów biurowych, głośne rozmowy, dźwięk dzwoniących telefonów czy wszelkie odgłosy dochodzące z zewnątrz niewątpliwie negatywnie wpływają na efektywność i jakość pracy naszych pracowników, dlatego tak ważne jest zapewnienie im odpowiedniego komfortu akustycznego.

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, których zadaniem jest zmniejszenie hałasu w pomieszczeniach - maty akustyczne, mobilne ścianki akustyczne, budki dźwiękochłonne czy gotowe panele akustyczne. I właśnie tym ostatnim rozwiązaniem zajmiemy się w tym artykule - zastanowimy się czym właściwie są dekoracyjne panele akustyczne oraz jak poprawnie rozmieścić je w naszym biurze.

Panele akustyczne – najważniejsze informacje

Panele akustyczne to rodzaj ustrojów akustycznych, których głównym zadaniem jest tłumienie dźwięku przy jednoczesnym prawidłowym go rozprowadzaniu. Panele mogą być zamontowane na suficie lub ścianie i powinny znajdować się w każdym pomieszczeniu, w którym ważna jest odpowiednia akustyka. Mowa tutaj o studiach nagraniowych, pokojach odsłuchowych, salach konferencyjnych czy biurach.

Rozróżniamy ustroje akustyczne pochłaniające falę dźwiękową - absorbery oraz rozpraszające dźwięk - dyfuzory akustyczne. Występują także panele akustyczne hybrydowe, które zarówno rozpraszają dźwięk, jak i go pochłaniają oraz pułapki basowe tzw. basy, które pochłaniają niskie częstotliwości.

Jeśli zaś chodzi o sam design, na rynku można znaleźć panele akustyczne, w różnych rozmiarach, kolorach i kształtach. Mogą to być klasyczne panele z gładką strukturą lub bardzo popularne tzw. piramidki akustyczne. Ich specjalny kształt pozwala na uzyskanie większego współczynnika pochłaniania dźwięku dla fal dźwiękowych kierowanych pod kątem. Dodatkowo są one stosunkowo niedrogie więc idealnie sprawdzą się do pokrycia dużych powierzchni. Co bardzo istotne, dzięki olbrzymiej ilości kształtów i kolorów paneli istnieje możliwość dobrania ich do wystroju i kolorystyki naszego wnętrza. Modne w ostatnich latach panele sześciokątne niewątpliwie nie tylko poprawią komfort akustyczny w danym pomieszczeniu, ale także zbudują niepowtarzalny klimat.

Rozmieszczenie paneli akustycznych Bejot w biurze

Rodzaje paneli akustycznych

Jak już wspomnieliśmy panele akustyczne ze względu na swoje właściwości dzielą się na te pochłaniające dźwięk i rozpraszające go. Szczegółowy podział wygląda następująco:

  • panele akustyczne pochłaniające = absorbery,

  • panele rozpraszające = dyfuzory akustyczne,

  • panele hybrydowe,

  • pułapki basowe.

Absorbery akustyczne, które możemy zamontować zarówno na ścianach, jak i sufitach wykonane są ze specjalnego materiału, czyli wysokiej jakości, ekologicznej wełny mineralnej. Wełna ta ma gęstość 80 kg/m3 i ze względu na swoją porowatą strukturę sprawdza się nawet w bardzo wymagających wnętrzach, bowiem gwarantuje skuteczną szerokopasmową absorpcję dźwięku.

Na rynku dostępne są także panele akustyczne wykonane z pianki poliuretanowej lub żywicy melaminowej. Absorbery to zdecydowanie jedne z najpopularniejszych produktów wpływających na poprawę akustyki - redukują pogłos, skracają echo oraz wyciszają pomieszczenie. Zastosowanie nawet niewielkiej ich ilości znacząco wpływa na poprawę jakości odsłuchu we wnętrzu. Można je stosować w mieszkaniach, obiektach użyteczności publicznej, szkołach, przedszkolach, biurach oraz wszędzie tam, gdzie chcemy pracować w komfortowych warunkach z odpowiednią akustyką. Dodatkowo stanowią one doskonałą dekorację wnętrza.

Dyfuzory akustyczne to taki rodzaj ustrojów akustycznych, który został stworzony do jak najbardziej zoptymalizowanego rozpraszania dźwięku, odbijania go na boki. Tym samym fala dźwiękowa nie jest wyciszana, nie ulega przemianie, a jedynie jest dzielona na mniejsze porcje i rozpraszana w różnych kierunkach. Z tego też powodu, dyfuzory akustyczne bardzo często stosowane są w filharmoniach, teatrach oraz profesjonalnych studiach nagrań, gdzie kluczowe znaczenia ma uzyskanie wysokiej jakości dźwięku. Tego rodzaju panele akustyczne muszą być wykonane z twardego materiału, silnie odbijającego dźwięk np. z drewna i najlepiej przy użyciu specjalistycznych maszyn. Zasada działania dyfuzorów akustycznych jest opisana ściśle matematycznie, dlatego tak istotna jest precyzja ich wykonania.

Z kolei pułapki basowe to rodzaj ustrojów akustycznych, który powinien znajdować się w studiu nagrań, pokoju odsłuchowym, a właściwie w każdym pomieszczeniu, w którym odtwarzana i słuchana jest muzyka. Pułapki basowe czyli tzw. bass trapy mają za zadanie zredukowanie dudnienia oraz podbicie basu. Na rynku dostępne są pułapki basowe w różnych formach np. cylindrycznych, trójkątnych czy kwadratowych, lecz ich kształt nie odgrywa większej roli i nie determinuje działania, ma właściwie tylko aspekt wizualny. Najpopularniejszym materiałem używanym do produkowania pułapek basowych jest specjalnie wybrana wełna mineralna, która może pochłaniać niskie częstotliwości.

Połączeniem paneli pochłaniających i rozpraszających dźwięk są panele hybrydowe. Są one nie tylko wielofunkcyjne, ale także niezwykle uniwersalne, dzięki czemu mogą zostać wykorzystane w praktycznie każdej przestrzeni. Panele akustyczne hybrydowe produkowane są z pianek akustycznych, która służy jako absorber i umieszczana jest z tyłu oraz z perforowanej płyty meblowej lub sklejki, która z kolei pełni rolę dyfuzora i jest montowana z przodu. We wnętrzu, w którym znajdują się panele hybrydowe zostanie zachowany jego naturalny wydźwięk, ale dodatkowo nastąpi rozproszenie tonów średnich i wysokich. Dlatego też są one świetnym rozwiązaniem dla wszystkich osób pracujących z dźwiękiem, ponieważ pozwalają efektywnie kształtować akustykę w wybranym pomieszczeniu odsłuchowym bez zmiany dynamiki odtwarzanych dźwięków. Można je również wykorzystać w dużych salach kinowych lub małej, domowej salce.

Kiedy panele akustyczne są niezbędne?

Zastosowanie ustrojów akustycznych niezbędne jest w sytuacji kiedy pracujemy z dźwiękiem i kiedy zależy nam na zachowaniu prawidłowej akustyki danego pomieszczenia. Bezustanny hałas, który nas otacza zarówno w pracy, jak i w domu sprawia, że jesteśmy ciągle zmęczeni i mniej wydajni, dlatego tak ważne jest zapewnienie sobie i swoim pracowników odpowiednich warunków akustycznych.

Panele akustyczne można wykorzystać praktycznie w każdym pomieszczeniu - do zmniejszenia efektu echa w salach konferencyjnych, do zapewnienia odpowiedniej jakości dźwięku w studiach nagraniowych czy do wyciszenia pokoju gier w mieszkaniu. Doskonale sprawdzą się także podczas słuchania muzyki i oglądania filmów oraz niewątpliwie są niezbędnym elementem wystroju biur typu open space, gdzie hałas rozmów i pracujących sprzętów przeszkadza i demotywuje pracowników.

Jakie panele akustyczne wybrać do biura?

Panelami akustycznymi, które doskonale sprawdzą się w biurze są panele pochłaniające dźwięk. Zastosowanie absorberów zniweluje pogłos oraz echo, które niesie się po biurze, a ich właściwości dekoracyjne będą stanowiły dodatkowy atut.

W ofercie Lobos Meble Biurowe dostępny jest szereg rodzajów, kolorów i struktur paneli akustycznych różnych producentów. Wśród nich znajdują się panele Alberi od Bejot, które charakteryzują się nieszablonowym i kreatywnym designem, bowiem swoim kształtem nawiązują do tekstur łodyg i liści roślin. Ale są także bardziej klasyczne panele w kształcie prostokąta lub kwadratu - Meno od Noti, które występują w szerokiej gamie kolorów i tkanin.

Panele akustyczne możemy zamontować na ścianie lub suficie. Doskonałym przykładem tego typu paneli jest kolekcja Silent block, która umożliwia tworzenie niezliczonej liczby kombinacji. W przypadku ograniczonej przestrzeni lub ewentualnie z jakiś innych powodów, które uniemożliwiają zamontowanie klasycznych paneli, w naszej ofercie dostępne są podwieszane kurtyny akustyczne Fluffo WEB. Doskonale pochłaniają one dźwięk, niebanalnie wyglądają, a także dzięki swojej ażurowej formie subtelnie dzielą przestrzeń.

Gdzie montować?

Jak rozmieścić panele akustyczne i gdzie je zamontować? Panele akustyczne właściwie można zainstalować w każdym pomieszczeniu, natomiast samo miejsce zależne jest od potrzeb i specyfiki danego wnętrza. Istnieje kilka technik montażu paneli akustycznych zależnych od wielkości pomieszczenia - w małych pomieszczeniach najważniejsze będą pierwsze odbicia dźwięku, w dużych należy odpowiednio rozłożyć elementy, aby uzyskać odpowiedni efekt. Najważniejsza jest jednak symetria - panele akustyczne powinny być ulokowane symetrycznie do siebie, a odstępy między panelami na przeciwległych ścianach powinny być jednakowe lub maksymalnie do siebie zbliżone.

Natomiast samego montażu można dokonać już w bardzo prosty sposób, niezależnie czy instalujemy panele na suficie czy na ścianach. Najczęściej do paczki z panelami dołączony jest zestaw montażowy, dzięki któremu będziemy mogli nawiercić dwie dziurki i przymocować ustrój lub zrobić to przy użyciu kleju lub taśmy montażowej.

O czym należy pamiętać przy montażu paneli akustycznych?

Istnieje kilka ważnych detali, na które należy zwrócić uwagę podczas montażu paneli. Przede wszystkim przeciwległe boczne ściany powinny mieć taki sam rodzaj paneli akustycznych tzn. że jeśli na jednej ścianie montujemy absorbery to na przeciwległej również one powinny się znaleźć. Nie ucierpi wtedy akustyka a dźwięk nie będzie się nienaturalnie rozchodził. Podczas rozmieszczenia paneli należy również zwrócić uwagę na sam rodzaj montowanego panela. Dyfuzory akustyczne powinny znajdować się w odległości minimum metra od słuchacza. Odległość ta jest wyliczana na podstawie długości fali o najniższej częstotliwości, na którą działa panel. Dyfuzory można umieszczać za słuchaczem lub na bocznych ścianach, najlepiej jednak lokuje się je w miejscach pierwszych odbić. Pułapki basowe z kolei montuje się w rogach pomieszczeń, wtedy najskuteczniej pochłaniają niskie częstotliwości, chociaż czasami zachodzi także potrzeba montażu pułapek basowych w łączeniach ściana-sufit.

Ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę jest także sama wysokość ulokowania paneli - optymalnie powinny znajdować się one na wysokości wzroku odbiorcy, jednak często to przestrzeń determinuje ich rozmieszczenie, stąd jeśli będą one zamontowane wyżej także nie stracą swoich właściwości. Mogą jednak je stracić w momencie kiedy zostaną zablokowane przez meble albo zasłony. Jeśli będą znajdować się za nimi, to w przypadku dyfuzorów ich skuteczność spadnie praktycznie do zera, absorbery w zależności od przeszkody mogą ograniczyć się tylko do wyłapywania najniższego pasma dźwięku.

Wspomnieliśmy wyżej o symetrii i o montażu tego samego rodzaju ustrojów na przeciwległych ścianach, ale przede wszystkim nie powinno zostawiać się dwóch równoległych ścian bez paneli. Zdecydowanie bowiem wpłynie to na zwiększenie efektu echa i spotęguje negatywne wrażenia odsłuchowe.

Sprawdź także: Jak wyciszyć open space?

 

Koszyk zapytań
Twój koszyk jest pusty