Najlepsze pomysły na projektowanie biura
Jak wygląda projektowanie biur w praktyce?
Projektowanie biur to skomplikowany proces, który wymaga szerokiej wiedzy, doświadczenia oraz poczucia estetyki. Aby nie popełnić podstawowych błędów zawsze warto zaangażować specjalistę z dziedziny aranżacji biura, który oferuje kompleksowe usługi w tym zakresie. Na początku tego procesu musimy sobie odpowiedzieć na kilka ważnych pytań:
- Jakie mamy potrzeby?
- Jaki cel chcemy osiągnąć?
- Dla kogo projektujemy biuro?
- Czy mamy konkretne oczekiwania co do stylu?
- Czy mamy określoną identyfikację wizualną marki?
- Jakim budżetem dysponujemy?
W punkcie pierwszym określamy nasze potrzeby, czyli np. stworzenie miejsca spotkań czy dodatkowych stanowisk do pracy indywidualnej czy zagospodarowanie powierzchni holu biurowca. Projektant potrzebuje tych informacji, by określić zakres prac i przygotować wstępną koncepcję aranżacji biura.
Realizacja dla firmy Columbus Energy S.A.
Kolejną kwestią jest zasada celowości, która pozwala odpowiedzieć na pytanie dlaczego i w jakim celu ma powstać ten konkretny projekt. Celem może być np. poprawa wizerunku firmy i pozycji na rynku, zwiększenie satysfakcji pracowników z wykonywanej pracy czy ułatwienie rekrutacji nowych talentów.
Punkt trzeci wymaga szerszej analizy. Należy zastanowić się nad potrzebami obecnych pracowników, ale również określić profile osób, które przewijają się przez poszczególne strefy biura. Jeśli profil naszej działalności wymaga kontaktu z klientem biznesowym wysokiego szczebla, wtedy szczególną uwagę należy zwrócić na aranżację recepcji, gabinetów oraz sal konferencyjnych, w których prowadzone są negocjacje i podpisywane umowy. Te aranżacje wnętrz biurowych powinny budować wizerunek silnej marki „pierwszego wyboru” i godnego zaufania partnera biznesowego.
Projektant również będzie chciał poznać nasze upodobania estetyczne, aby w pełni zaspokoić nasze potrzeby i oczekiwania. Wyczucie stylu to bardzo delikatne i indywidualna kwestia. Zanim zaczniemy współpracę z projektantem musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wolimy klasyczne, czy może bardziej nowoczesne aranżacje wnętrz biurowych oraz w otoczeniu jakich kolorów czujemy się najlepiej. Nie zawsze jesteśmy świadomi tego jaki styl nam się podoba, dlatego zawsze warto tworzyć tzw. moodboardy - czyli zdjęcia wnętrz biurowych, kolorów i dodatków które najbardziej nam się podobają. Nasze moodboardy posłużą jako inspiracja dla projektanta. Oczywiście można też dać projektantowi wolną rękę wierząc w jego doświadczenie i intuicję. Pamiętajmy, że uwagi możemy zgłaszać na każdym etapie projektu.
Identyfikacja wizualna marki pozwala projektantowi określić ramy, w których będzie mógł się poruszać. Bardzo pomocna będzie znajomość kolorów i czcionek. Warto przesłać projektantowi materiały, które na co dzień służą do promocji naszej działalności. Spójny wizerunek firmy i aranżacja biura jest szalenie istotna, zwłaszcza podczas budowania, ale również umacniania swojej pozycji na rynku.
Ostatnim, ale niemniej ważnym punktem jest budżet. Ustalając budżet inwestycji warto pamiętać o tym, że zarządzanie środkami musi być elastyczne i poprzedzone szczegółową analizą potrzeb. Są obszary w których można oszczędzić, ale na niektórych rzeczach zwyczajnie nie warto. Z pewnością nie powinniśmy oszczędzać na jakości. Nigdy nie oszczędzajmy na takich rzeczach, jak hydraulika czy elektryka, ale również na elementach bazowych wnętrz, które powinny posłużyć nam przez wiele lat - czyli m.in. drzwiach, podłogach, armaturze, płytkach, ale również meblach.
W przypadku określania budżetu kluczowa jest szczerość wobec projektanta, bo najczarniejszym snem każdego specjalisty jest piękny projekt biura bez możliwości jego realizacji.
Realizacja dla Inkubator Przedsiębiorczości
Jak stworzyć atrakcyjny projekt biura?
Atrakcyjny projekt biura to projekt prosty i ponadczasowy, który będzie dopasowany do potrzeb pracowników. Projektowanie biur to połączenie wizji właściciela inwestycji i projektanta, wykonany z dbałością o każdy szczegół. W idealnym projekcie wykorzystywane są najwyższej jakości, trwałe meble i materiały wykończeniowe, które dają gwarancję dobrej realizacji.
Aranżacja biura powinna być spójna. Spójność projektu uzyskuje się używając kilku tych samych elementów, które będą przeplatały się w różnych pomieszczeniach. Zastosowanie takich materiałów tworzy ramę spinającą cały projekt, wprowadza harmonię i eliminuje chaos. Kolejną kwestią jest wprowadzenie designerskich dodatków, które sprawiają, że każde pomieszczenie nabierze charakteru.
Realizacja dla RASP w Krakowie
Aranżacje wnętrz biurowych - czym się kierować wybierając projektanta?
Udany projekt biura jest możliwy tylko wtedy, jeśli zaangażujemy do współpracy osobę z wiedzą i doświadczeniem. Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę wybierając projektanta?
- Dobry projektant słucha inwestora. Nie ulega chwilowej modzie i nie próbuje przekonać go na siłę do swoich wizji, zwraca uwagę na wszystkie sugestie i proponuje rozwiązania dostosowane do budżetu.
- Dobry projektant zwraca uwagę na wszystkie detale i prowadzi staranną dokumentację, w której zawarte są informacje na temat proponowanych rozwiązań, materiałach, meblach i dodatkach.
- Dobry projektant wreszcie trzyma się określonych terminów i jest szczery wobec inwestora. Potrafi też przyznać się do popełnionych błędów i na bieżąco reagować wprowadzając konieczne poprawki.
Szukasz specjalisty, który pomoże Ci stworzyć wymarzony projekt biura? Skorzystaj z doświadczenia, wiedzy i kreatywności naszych projektantów. Razem stworzymy aranżacje wnętrz biurowych dopasowane do Twoich potrzeb, które zachwycą każdego.