Odrobina prywatności, czyli jak urządzić biuro i zachować w nim dystans
Urządzając biuro musimy wziąć pod uwagę kilka aspektów: metraż, funkcjonalność, oświetlenie, udogodnienia (np. winda) oraz zgodność z przepisami bhp i higieną pracy. Przepisy jasno określają, że każdy pracownik powinien mieć odpowiednią ilość przestrzeni wyłącznie do własnego użytku (co najmniej 2m kw. podłogi i 13m sześc. objętości). Co więcej, pomieszczenia biurowe nie powinny znajdować się w piwnicach i być zabezpieczone przed nadmierną wilgocią, drganiami itd. Jednak nie tylko zasady ergonomii wpływają na wydajność pracowników, ale także estetyka i wystrój pomieszczeń, w których spędzają oni średnio osiem godzin dziennie. Jak więc urządzić biuro by spełniało wszelkie normy oraz by praca w nim była efektywna i przyjemne, a pracownicy czuli się komfortowo?
Aranżacja biura w firmie - o czym warto wiedzieć?
Aranżacja biura to bardzo odpowiedzialne zadanie, ponieważ w takim miejscu nic nie może być przypadkowe - źle dobrane meble lub oświetlenie mogą mieć ogromny wpływ nie tylko na samych pracowników ale także na efektywność ich pracy. Dlatego już na etapie projektowania biura należy zwrócić uwagę m.in. na charakter branży, dla której projektujemy biuro. Inne wymagania aranżacyjne będzie miało bowiem biuro architektoniczne, kancelaria prawna czy biuro rachunkowe. Co jednak niezwykle ważne i niezmienne, to dobór odpowiednich mebli do biura, wśród których nie może zabraknąć - biurka oraz ergonomicznego fotela.
Na początek jednak, przy urządzaniu biura powinniśmy zwrócić uwagę na układ pomieszczeń, które aranżujemy. Czy dysponujemy taką ilością miejsca, że możemy pozwolić sobie na wydzielenie osobnych stref takich jak strefa robocza, strefa wypoczynku czy strefa socjalna, a może pozostawiamy wspólną strefę pracy biurowej, gdzie pracownicy oddzieleni są tylko boksami i ściankami działowymi. Jeśli decydujemy się na drugą opcje, to należy szczególnie zadbać o komfort i wygodę pracowników. Aranżacja biura z podziałem na boksy doskonale sprawdza się w momencie, gdy pracownicy wykonują pracę zespołową, gdzie szybka i sprawna komunikacja jest bardzo potrzebna.
Jak urządzić nowoczesne biuro i dopasować je do potrzeb pracowników?
Pracownicy spędzają w biurze wiele godzin, dlatego chcą się w nim czuć komfortowo i swobodnie. Ważna jest nie tylko dobrze zaplanowana przestrzeń, ale także otaczające ich kolory, dźwięki, odpowiednie oświetlenie, w tym dostęp do naturalnego światła a nawet temperatura panująca w pomieszczeniu. Prawie 90 proc. pracowników przyznaje, że wygląd biura jest dla nich ważnym argumentem przy wyborze pracy. Nowoczesna przestrzeń biurowa dopasowuje się do pracownika, a nie odwrotnie. Warto zadbać więc nie tylko o domową atmosferę, ale także odpowiednie umeblowanie.
W każdym biurze musi znaleźć się biurko, wygodny fotel, urządzenia biurowe, sprzęt audiowizualny, szafki, regały oraz akcesoria biurowe. Oczywiście zależnie od charakteru pracy to wyposażenie może nieco się różnić, jednak dobrym pomysłem będzie wybór nowoczesnych, funkcjonalnych mebli oraz oświetlenia, które nadadzą miejscu pracy intrygującego i zaskakującego wyglądu przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa. Idealnie sprawdzą się do tego żarówki ledowe, które nie tylko wyróżniają się niskim zużyciem prądu i wysoką żywotnością, ale także emitują światło o różnej temperaturze barwowej i kolorze, dzięki czemu są znacznie bardziej uniwersalne i praktyczne.
Na rynku dostępny jest szereg modeli biurek od niezwykle praktycznych - regulowanych elektrycznie, gdzie blat biurka a tym samym wysokość biurka możemy dostosować do wzrostu pracownika oraz klasycznych, na prostych nogach, które może wspomagać kontener lub szuflady. Bardzo ważne jest odpowiednie ustawienie biurka, tak aby stało ono blisko okna, ewentualnie bokiem do niego. Promienie słońca nie powinny bezpośrednio padać na monitor komputera i przeszkadzać pracownikowi w wykonywaniu obowiązków. Standardowe wymiary biurka do biura to 120×80, 120×70 , 140×80, 160×80. Wybierając odpowiednie biurko musimy mieć na uwadze nie tylko jego wysokość ale i szerokość, dlatego że na blacie biurka pracownik może trzymać nie tylko laptop, ale także dodatkowy monitor i akcesoria niezbędne mu do pracy.
Nie bez znaczenia jest również ergonomiczny fotel, który powinien mieć regulowaną wysokość, profilowane oparcie, zagłówek, podłokietniki oraz mechanizm obrotowy. Oprócz tych podstawowych mebli w biurze nie powinno zabraknąć funkcjonalnych szaf na dokumenty czy regałów.
Coraz częściej w biurach aranżowane są także strefy relaksu i rozrywki, tak by pracownicy mogli zregenerować siły i odświeżyć umysł. Tworzone są wnętrza z wygodnymi pufami i kanapami, w których znajduje się bilard, piłkarzyki a nawet konsole do gier. Wśród dekoracji biura powinny znaleźć się zielone rośliny, które sprzyjają regeneracji i dodają pracownikom energii. Rośliny stanowią niezawodny element dekoracyjny, który wpływa na komfort pracy.
Jak zaaranżować przestrzeń aby zachować w niej dystans?
Bardzo popularne w ostatnich latach przestrzenie typu open space czyli tzw. otwarte przestrzenie, w których pracownicy najczęściej przebywają wspólnie przy zestawionych ze sobą biurkach nie pozwalają na zachowanie tak potrzebnego w pracy dystansu i prywatności. Taka koncepcja aranżacji biur ma swoje plusy, jak ułatwienie swobodnej komunikacji i przekazywania dokumentów między pracownikami, możliwość integracji i dzielenia się pomysłami oraz pełne wykorzystanie przestrzeni biura i niższe koszty eksploatacji, ale ma także minusy. Jednym z nich jest brak wspomnianej już prywatności i swobody. Wiele osób wykonuje w pracy skomplikowane zadania, które wymagają koncentracji. Open space, z którego cały czas dobiegają rozmowy innych pracowników, hałasy wydawane przez urządzenia biurowe czy instalacje techniczne budynku, nie sprzyja skupieniu i zdecydowanie wpływa na jakość pracy. Jest wiele sposobów by sobie z tym poradzić.
Najprostszym rozwiązaniem są ścianki biurowe, za pomocą których można podzielić przestrzeń biurową na oddzielne stanowiska pracy. Mogą to być zarówno ścianki niskie, montowane bezpośrednio do blatów biurek, jak i ścianki wysokie, które świetnie sprawdzą się w przypadku dużych powierzchni biurowych. Ciekawym rozwiązaniem są również mobilne ścianki biurowe np. Wall od firmy Vank, które pozwalają na podzielenie przestrzeni bez konieczności mocowania jakichkolwiek elementów na stałe do ściany lub podłogi.
W otwartych przestrzeniach świetnie sprawdzą się także budki akustyczne, przypominające dawne budki telefoniczne, które zapewniają intymność, pozwalają spokojnie porozmawiać albo po prostu na chwilę odizolować się od biurowego gwaru.
Nowoczesne biuro to także jak najwięcej miękkich elementów, które absorbują i wygłuszają dźwięki - dywany, zasłony, miękkie fotele i sofy - ale przede wszystkim panele akustyczne. Dostępnych jest wiele modeli, kształtów i kolorów paneli, które nie tylko poprawią akustykę w biurze ale także sprawią, że przestrzeń stanie się przytulna i przyjazna. Niewątpliwie wszystkie te elementy wpływają na wygodę i niwelują dyskomfort pracowników związany z pracą w otwartej przestrzeni.
Jak urządzić małe biuro aby było komfortowe?
Aranżacja małego biura w porównaniu do większych powierzchni może stanowić nie lada wyzwanie. Bardzo ważny jest dokładnie przemyślany projekt, który będzie idealnie dopasowany do dostępnego metrażu oraz w pełni zaspokoi potrzeby osób w nim pracujących. Małe biuro powinno być urządzone z zachowaniem największej funkcjonalności, dlatego najlepiej zdecydować się na meble na wymiar, które indywidualnie dopasujemy do wolnej powierzchni. Dobrym rozwiązaniem są także meble modułowe, które możemy dowolnie dopasowywać i ustawiać.
W małym biurze nie powinniśmy z kolei decydować się na mało praktyczne witryny czy komody. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest zabudowanie ściany szafą przesuwną, która nie tylko będzie zapewniała odpowiednią ilość miejsca na przechowywanie ważnej dokumentacji, ale co równie istotne, będzie prezentowała się elegancko i stylowo. Warto postawić na jasne kolory ścian oraz mebli. Biały kolor doskonale odbija promienie słoneczne, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się zdecydowanie jaśniejsze i większe. Co więcej, kolor biały jest uniwersalny i doskonale komponuje się z innymi dodatkami.
Jak powinna "wyglądać" odrobina prywatności w przypadku domowego biura?
Jak urządzić biuro, które będzie komfortowe i wygodne dla pracowników większych firm już wiemy, ale jak to zrobić kiedy pracujemy w trybie home office? Jak zorganizować swoje domowe biuro, żeby mieć choć odrobinę prywatności? Najlepiej wydzielić osobne pomieszczenie, które będzie spełniało rolę naszego domowego biura, jeśli jednak metraż nam na to nie pozwala warto między naszym biurem a pozostałą częścią pomieszczenia postawić regał na dokumenty lub książki, parawan albo wysoką komodę. Należy wyposażyć biuro we wszelkie akcesoria, które absorbują dźwięki, jak dywan czy grubsze zasłony. Warto także zastanowić się nad montażem paneli akustycznych, które nie tylko dodadzą wnętrzu kolorytu, ale także sprawią, że wszelkie domowe rozpraszacze, takie jak głośne rozmowy, dźwięk telewizora czy radia zostaną wyeliminowane.
Niezależnie czy chcemy urządzić biuro dla dużej czy małej firmy musimy przede wszystkim mieć na uwadze specyfikę i charakter pracy danej firmy. Aranżacja przestrzeni, w której przebywają pracownicy ma ogromny wpływ na ich koncentrację, samopoczucie oraz efektywność ich działań.