Wyciszenie a wygłuszenie pomieszczenia - czym się różnią?
Przeszkadzają Ci hałasy dochodzące z ulicy lub od sąsiada głośno słuchającego muzyki? Nie możesz skupić się na pracy, ponieważ rozprasza Cię gwar rozmów współpracowników? Poznaj sposoby radzenia sobie z tym problemem, mając na uwadze fakt, że inne metody izolacji akustycznej zastosujesz w pokoju i biurze, a zupełnie inne w domu jednorodzinnym. Która z nich będzie dla Ciebie odpowiednia? Jak odpowiednio wyciszyć mieszkanie? Czym właściwie jest wyciszenie, a czym wygłuszenie pomieszczenia? Przeczytaj.
Wyciszenie a może wygłuszenie - czym się różni?
Warto na samym początku zaznaczyć, że wyciszenie i wygłuszenie to dwa różne pojęcia, pomiędzy którymi nie powinniśmy stawiać znaku równości. Wyciszenie to termin ogólny, który oznacza szereg zabiegów mających na celu likwidację hałasu w pomieszczeniu i poprawę jego akustyki. Natomiast wygłuszenie to jeden z zabiegów wyciszenia, którego zadaniem jest ograniczenie ilości i natężenia dźwięków dochodzących do pomieszczeń z zewnątrz i na odwrót. Kolejnym zabiegiem, który stanowi składową wyciszenia jest wytłumienie, które polega na zredukowaniu echa i pogłosu w danym pomieszczeniu.
Izolacja akustyczna czyli wygłuszenie ścian – na czym polega?
Wielu z nas doświadczyło problemów z głośnymi sąsiadami za ścianą albo gwarem ulicy, który nie pozwala się skupić, a może sami też za głośno słuchaliśmy muzyki i to do nas miano o to pretensje, w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest wygłuszenie ścian. Wygłuszenie to inaczej izolacyjność akustyczna, która, jak już wspomnieliśmy, ma na celu odizolowanie pomieszczenia od odgłosów dochodzących z zewnątrz. Warto zaznaczyć, że także hałasy generowane przez nas tylko w niewielkim stopniu będą wychodziły poza nasze pomieszczenie. W celu wygłuszenia mieszkania stosuje się dźwiękoizolacyjne materiały budowlane i wykończeniowe, takie jak np. wełna mineralna, płyty akustyczne czy pianka akustyczna. Izolacyjność akustyczną danego pomieszczenia mierzy się porównując poziom hałasu w jego wnętrzu i na zewnątrz po zastosowaniu jednego z rodzajów materiału wygłuszającego. Izolacja akustyczna podawana jest w decybelach (dB). Podstawowe wyciszenie pokoju otrzymamy, jeśli zastosujemy materiały o izolacyjności 1-3 dB, natomiast, jeśli zależy nam na mocniejszej izolacji akustycznej powinniśmy wybrać materiały wygłuszające o parametrach 4-8 dB. Tak mocną izolację akustyczną możemy zastosować np. w przypadku pobliskiego ruchu kolejowego albo nisko latających nad naszym domem samolotów.
Sprawdź naszą ofertę > budki akustyczne i miejsca spotkań oraz panele akustyczne i ścianki
Wyciszenie pomieszczenia - co warto wiedzieć?
Panuje przeświadczenie, że aby poprawić komfort akustyczny w mieszkaniu czy domu jednorodzinnym należy przeprowadzić remont, ewentualnie już na etapie budowy zająć się tym tematem. I faktycznie jest to najskuteczniejsza metoda wyciszenia, choć będzie ona inna w przypadku mieszkania w bloku, a inna w przypadku domu jednorodzinnego. Jednak istnieje także kilka domowych sposobów, aby bez większych ingerencji poprawić akustykę w naszych wnętrzach. Takim domowym sposobem może być przestawienie mebli lub zakup dodatkowych, jak dobrze wiemy hałas doskonale niesie się w pustych pomieszczeniach, a obecnie bardzo modne minimalistyczne wykończenie wnętrz - temu sprzyja. Ustawienie regałów, szaf czy ciężkich, drewnianych komód, które bardzo dobrze izolują dźwięki, przy ścianie, przez którą przechodzi największy hałas na pewno nieco go zniweluje. Wymiana dywanów na grubsze pomoże nie tylko w zmniejszeniu hałasu pochodzącego z niższych kondygnacji, ale także nasi sąsiedzi nie będą słyszeć dźwięków generowanych przez nas samych. Z kolei grube zasłony w oknach powinny zmniejszyć gwar dochodzący z zewnątrz. Jeśli domowe sposoby okażą się nieskuteczne, na rynku dostępne są materiały, które dają zdecydowanie większą gwarancję na poprawne wyciszenie mieszkania. Jakie?
Wyciszenie wnętrza – o tym pamiętaj
Wyciszenie pokoju, kilku pomieszczeń albo całego domu najlepiej zaplanować już na etapie budowy lub podczas generalnego remontu. Będziemy mogli wtedy skorzystać z najskuteczniejszych metod wygłuszenia, które jednak wymagają sporej ingerencji w konstrukcję budynku. Na szczęście dostępna są też takie metody, które nie potrzebują aż tak radykalnych działań. Najlepszym sposobem na wygłuszenie ścian w domu jednorodzinnym jest wypełnienie ich wełną mineralną, która w połączeniu z płytami akustycznymi (są to płyty gipsowo kartonowe) stanowi doskonałą barierę dźwiękoszczelną. Oprócz waty można w ścianach umieścić także maty wygłuszające, które również zwiększą izolacyjność akustyczną. Inną metodą wygłuszenia są tynki akustyczne, które nakłada się bezpośrednio na surowe mury, dzięki swojej chropowatej powierzchni doskonale pochłaniają dźwięki i potrafią skutecznie wyciszyć pokój. Im grubsza warstwa tynku, tym większa jego skuteczność. Materiałem, który także doskonale tłumi dźwięki są płyty izolacyjne. Należy jednak przy ich montażu uważać, ponieważ są bardzo ciężkie i do tego wypełnione piaskiem. Po ich zamontowaniu należy je odpowiednio zabezpieczyć, aby nie doprowadzić do wysypania się piasku. Na wyciszenie ścian oprócz ich wypełnienia może także wpłynąć sposób ich wykończenia. I tutaj pojawia się nadzieja dla mieszkańców bloków, którzy w samą konstrukcję budynku nie mogą ingerować, ale mogą sprawić, aby ich mieszkanie było odpowiednio wyizolowane. Najlepiej pod względem wyciszenia sprawdzają się panele akustyczne, które oprócz tego, że świetnie tłumią dźwięki to także mają niepodważalne walory dekoracyjne. Bardzo dobrze sprawdza się także korek ścienny i płyty korkowe, które są bardzo łatwe w montażu - przykleja się je za pomocą kleju do ściany, a pochłaniają one aż ponad 90% dźwięków. Korek ścienny w ostatnim czasie ze względu na swoje walory estetyczne stał się dość modnym dodatkiem w wykończeniu wnętrz. Z kolei dostępne na rynku tapety akustyczne na podkładzie korkowym są dosyć drogie i nieco trudniejsze w montażu niż płyty. Do tego tapeta akustyczna jest dużo cieńsza przez to gorzej pochłania hałas.
Jeśli oprócz wygłuszenia pomieszczenia zależy nam także na jego wytłumieniu i tym, aby zminimalizować efekt echa i pogłosu w jego wnętrzu najlepiej zastosować pełną izolację akustyczną. Wytłumienie pomieszczenia stosuje się najczęściej w studiach nagraniowych albo w pokojach graczy komputerowych, gdzie montuje się panele absorbujące dźwięk. Najbardziej popularne są panele z pianki poliuretanowej, które mają charakterystyczną profilowaną powierzchnię. Mogą mieć one strukturę naprzemiennych pasów pionowych i poziomych albo przypominać falę. Najlepiej takie absorbery zamontować za źródłem dźwięku oraz w miejscach pierwszego odbicia fali dźwiękowej czyli ścianach bocznych i suficie.
Wyciszenie sufitu i podłogi - czy warto?
Wyciszenie mieszkania to nie tylko izolacja ścian, ale także sufitów i podłóg. To właśnie przez nie, a nie przez ściany dociera do naszych mieszkań najwięcej niechcianych dźwięków. Najlepszym sposobem na wyciszenie mieszkania jest zastosowanie sufitów podwieszanych. Warto zastosować sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych, pod którymi znajdzie się wełna mineralna albo mata wygłuszająca, która wzmocni izolację. Podwieszany sufit możemy zastąpić np. sufitem napinanym, który swoim wyglądem przypomina naciągniętą tkaninę i stanowi niezwykły element dekoracyjny.
Jeśli natomiast chodzi o podłogę, to najskuteczniejszym sposobem będzie umieszczenie materiałów wygłuszających bezpośrednio pod nią albo pod wylewką betonową. Doskonale sprawdzą się w tym przypadku maty i podkłady akustyczne.
Wygłuszenie drzwi i okien - kiedy jest niezbędne?
Zmniejszenie hałasu dochodzącego do nas z zewnątrz jest także możliwa poprzez odpowiednie zabezpieczenie drzwi i okien. O ile drzwi zewnętrze są zazwyczaj grube i wypełnione izolacją termiczną, która może skutecznie tłumić dźwięki z klatki schodowej czy podwórka, o tyle drzwi wewnętrzne już nie mają takich właściwości. W przypadku drzwi wewnętrznych należy zastosować uszczelki, które zniwelują szpary między skrzydłami drzwiowymi a futrynami. To właśnie przez te miejsca przechodzi najwięcej niepożądanych dźwięków do wnętrza naszego pokoju. Takie uszczelki dostępna są w każdym markecie budowlanym.
Elementem wyposażenia, który także ma ogromny wpływ na izolację akustyczną naszego wnętrza są okna. Nowoczesne okna zwykle mają wysoki współczynnik dźwiękoszczelności, jednak może zdarzyć się tak, że w naszym mieszkaniu albo domu nadal mamy stare, drewniane okna. By zwiększyć ich izolacyjność akustyczną najlepiej zastosować podobne uszczelki jak do drzwi wewnętrznych i dodatkowo powiesić zasłony z naturalnych tkanin, które będą zatrzymywać niechciane odgłosy.
Sprawdź także: jak wyciszyć biuro open space >>